::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

!انجمن تفریحی و تخصصی ابزار قرمز

ابزار قرمز با اهداف کمک به وبلاگنویسان ایرانی به صورت رایگان در سال 92 شروع به کار کرده
می کوشد تا بهترین ها را برای کاربران خود فراهم کند.
کافیست مشکلاتتان را با تالار گفتگو ابزار قرمز در اشتراک گزارید تا در کمترین زمان مشکلتتان حل شوند!


تعداد بازدید : 44
آفلاینارسال‌ها : 25
عضويت : 20 /2 /1398
سیم مفتول آرماتور بندی چیست ؟
مفتول آرماتوربندی یا سیم مفتول آرماتوربندی نوعی از مفتول سیاه پخته نرم است که معمولاً در پروژه های ساختمانی برای اتصال و تثبیت میلگردهای افقی و عمودی نسبت به هم ، شکل دهی ستونها و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد .
این مفتول که از دیر باز مورد توجه آرماتوربندان ساختمانی بوده در تکه های کوچک و به وسیله انبر دو میلگرد را به هم متصل کرده و از حرکت آنها در جهت افقی و عمودی جلوگیری می کند .
در بازار بیشتر منظور از مفتول آرماتوربندی ، مفتول 1.5 نرم است ولی این محصول در بازه 1.5 الی 4 میلی متر عرضه می شود که هر قطر آن برای کار خاصی مناسب است . 4 گرید پرطرفدار این نوع مفتول عبارتند از مفتول 1.2 میلی متر ، مفتول 2.5 میلی متر ، مفتول 3 میلی متر و مفتول 4 میلی متر .
مفتول با قطر 1.2 نرم اغلب در کلاف های 15 کیلوگرمی بسته بندی شده و برای گالوانیزه کردن مناسب است . مفتول 1.5 که پرفروش ترین مدل در این دسته است ، در کلاف های 30 کیلوگرمی بسته بندی شده و برای مصارف آرماتوربندی به کار می رود . مفتول 2.5 میلیمتر اغلب برای قالب بندی استفاده شده و کلاف های آن نیز 30 کیلوگرم است . مفتول 3 بیشتر در نجاری ها استفاده شده و کلاف های آنها 50 کیلوگرم است . مفتول 4 که ضخیم ترین مفتول در این دسته است ، جهت بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد .
قیمت مفتول آرماتوربندی تابع چیست ؟
لیست قیمت مفتول آرماتور بندی تابع مواردی است که به تشریح آن می پردازیم .
· قیمت میلگرد در بازار ( قیمت وایرود ) :
قیمت میلگرد یا وایرود که ماده اولیه تولید مفتول در بازار است مهمترین آیتم در تعیین سیم مفتول است . به طوریکه نوسان آن تغییر جدی در این محصول ایجاد خواهد کرد .
· نوع وایرود :
نوع وایرود ، برند وکشور سازنده وایرود نیز در قیمت آن وبه طبع آن در قیمت نهایی سیم مفتول موثر است .
· نوع سیم مفتول آرماتور بندی :
مفتول آرماتوربندی بسته به فابریک و تسمه بودنش دارای قیمت متفاوتی خواهد بود .
· میزان نرمی :
میزان نرمی سیم مفتول آرماتور بندی در قیمت آن موثر است به طوریکه در بازار دو نوع مفتول نرم و خیلی نرم وجود دارد .
مفتول آرماتوربندی
تولید مفتول نرم مخصوص آرماتوربندي دارای چه مراحلی است ؟
فرآیند تولید سيم مفتول آرماتوربندي (فابریک ) به این صورت است که در ابتدا وایرود 6.5 توسط یک دستگاه سنگین کشش با گذر از چندین دوزه ( معمولاً 4 دوزه ) تبدیل به مفتول 4.5 می شود . در مرحله بعد با گذر از دستگاه کشش دوم از 4.5 به 2.5 و در مرحله سوم از 2.5 به 1.5 تبدیل می شود . پروسه کشش کاری ممکن است در کارخانه های مختلف فرق کند و تعداد طبل های دستگاه ها متفاوت باشد ، اما اصول کلی کار به این صورت است .
خرید این محصول به چه صورتی است ؟
سیم مفتول آرماتور بندی به صورت کلاف در بازار موجود است و خرید آن به صورت کیلویی انجام می شود . اختلاف قیمتی بین مدل تسمه و فابریک بین 150 الی 200 تومان است که البته بسته به شرایط بازار ممکن است تغییر کند .
علت استفاده از مفتول های آرماتور چیست ؟
بتن خالی دارای مقاومت فشاری بالایی است ، اما در برابر کشش و نیروهای جانبی استحکام خوبی ندارد و به جهت افزایش مقاومت کششی بتن در اصطلاح بتن را نسلح می کنند . نحوه مسلح کردن بتن به این صورت است که یکسری میلگرد یا خاموت را با آرایش خاصی در کنار هم چیده و تثبیت می کنند و اطراف آن را با بتن پر می کنند تا خشک شده و مستحکم شود . از این فرآیند در فونداسیون ، ستون و سقف استفاده می شود . مفتول آرماتور بندی در این میان نقش نگهدارنده میلگرد ها در آرایش داده شده تا زمان سقف شدن را ایفا می کند ، ضمن آنکه بر استحکام سازه نیز می افزاید .
مزایای این محصول چیست ؟
مفتول آرماتوربندی به علت دارا بودن انعطاف بالا و مقاومت پیچشی خوبی که دارد در گره خوردن و پیچیده شدن نمی شکند . لذا به راحتی می توان آن را به دور انواع میلگرد پیچانده و گره زد که آرماتور بندها این عمل را به وسیله انبرهای مخصوص انجام می دهند . این مفتول ها دارای دوام بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند که این امر به استحکام سازه کمک می کند .
انواع مفتول جهت بستن آرماتور چیست ؟
مفتول آرماتور بندی در دو مدل فابریک و تسمه در بازار موجود است که مدل فابریک آن کیفیت ، دوام و نرمی بالاتری نسبت به مدل تسمه دارد . البته بدیهی است که قیمت آن نیز بالاتر است . مفتول فابریک در واقع وایرود خامی است که در اثر عملیات حرارتی و کششی در دستگاه های مفتول کشی به قطر های پایین تبدیل می شود ولی مفتول تسمه از بازیافت ضایعات کناره ورق آهن در کارخانجات تولید پروفیل به دست آمده و سپس مورد نورد و کشش قرار می گیرد که در انتها تبدیل به مفتول می شود .
انواع گره مفتول در آماتور بندی چیست ؟
جهت اتصال و تثبیت میلگردها از 4 نوع گره مفتول استفاده می شود که هر کدام مصارف مختص به خود را دارند .
· گره مفتول ساده یا لغزان :
از این نوع گره در سطح های افقی نظیر سقف و فنداسیون جهت شکل دهی یک صفحه بتنی روی میلگرد های افقی و عمودی که با زاویه قائمه نسبت به هم قرار دارند استفاده می شود . اجرای این نوع گره ساده و سریع است و حساسیت خیلی بالایی ندارد .
· گره مفتول صلیبی :
از این نوع گره در مواقعی که میلگردهای با قطر بالا داشته باشیم و نقاط اتصال محدود باشد استفاده می شود . این نوع گره باعث استحکام بیشتر نقطه اتصال میلگردها می شود .
· گره پشت گردنی :
از این نوع گره اغلب در ستون ها و تیر های عمودی استفاده می شود و به اتصال مستحکم میلگردها کمک می کند .
· گره مفتول اصطکاکی :
این نوع گره در دیوارهای بتنی و ایجاد صفحات عمودی جهت اتصال میلگردها و ایجاد شبکه مورد استفاده قرار می گیرد . این گره از لغزیدن میلگردها ممانعت به عمل می آورد .
روش های بستن میلگرد در گره ها به وسیله مفتول چگونه است ؟
در کل دو روش برای بستن انواع گره مفتول وجود دارد :
· روش ضربدری
· روش کراواتی
در روش ضربدری میلگردها باید در روی هم قرار گیرند و مفتول به حالت ضربدر از زیر و روی هر دو میلگرد رد شود و در نهایت به وسیله انبر دو رشته انتهای مفتول ها به هم پیچانده می شود و محکم می گردد . در پایان سطح پیچانده شده به طرف داخل خم می شود .
روش کراواتی که به روش بستن کنار هم نیز معروف است به این شرح است که مفتول را از زیر رد می کنند و از کنار میلگرد بالایی عبور می دهند . در پایان انتهای آنها را به هم می بندند .
· مفتول آرماتوربندی فابریک 1.5 بسیار نرم
· مفتول سیاه آرماتوربندی 2.5 نرم
· مفتول آرماتوربندی فابریک 2.5 بسیار نرم
· مفتول سیاه آرماتوربندی 1.5 نرم
· مفتول سیاه آرماتوربندی 3 نرم
· مفتول سیاه آرماتوربندی 4 نرم
برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.