::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

!انجمن تفریحی و تخصصی ابزار قرمز

ابزار قرمز با اهداف کمک به وبلاگنویسان ایرانی به صورت رایگان در سال 92 شروع به کار کرده
می کوشد تا بهترین ها را برای کاربران خود فراهم کند.
کافیست مشکلاتتان را با تالار گفتگو ابزار قرمز در اشتراک گزارید تا در کمترین زمان مشکلتتان حل شوند!


آفلاینارسال‌ها : 7
عضويت : 29 /11 /1397
سکوهاي کار هوايي ماشين هاي صنعتي هستند که شامل بالابرهاي هوايي، سکوهاي کار آسانسوري، و بالابرهاي کاري متحرک مي شوند. همچنين تحت عنوان بالابر مخصوص چيدن ميوه يا بالابر آکاردئوني نيز ساخته مي شوند. سکوهاي کار هوايي عموماً در صنعت جهت اهداف تعمير و نگهداري استفاده شده و توسط افراد حرفه اي کنترل و هدايت مي شوند. اپراتورهاي اين دستگاه ها مي بايست حتما دوره آمورزشي سکوهاي کار هوايي را سپري کنند تا مهارت لازم جهت کنترل ماشين را داشته باشند، حال ديگر مهم نيست که بالابر صنعتي در کجا مورد استفاده قرار گيرد. اين تمرينات بخاطر اطمينان از مهارت افراد جهت کنترل انواع بالابر هوايي و همچنين پيشگيري از بروز خطرات و جلوگيري از صدمات احتمالي، در نظر گرفته شده است.

در اين مطلب به 10 کاربرد اصلي سکوهاي کار هوايي در صنعت پرداخته مي شود. برخي کارها ممکن است خيلي متداول و مرسوم باشند و در عين حال برخي کارهاي صنعتي نيز نامتعارف و غير معمول مي باشند. ولي در کل انجام کليه اموري که لازم باشد نفرات يا تجهيزات در بالاتر از سطح زمين بکار گرفته شوند، استفاده از بالابر هوايي بهترين گزينه است. ولي قبل از اينکه بخواهيد کار در ارتفاع را شروع کنيد بايد اطلاعات لازم در خصوص هدايت بالابرها شامل بالابر هوايي، بالابر آکاردئوني ، و ساير بالابرهاي صنعتي را داشته باشيد.

1- تعمير و نگهداري ساختمان

بالابرهاي صنعتي که عمدتا در اين زمينه بکار برده مي شوند بالابر هوايي، بالابر مفصلي و بالابر بوم دار تلسکوپي هستند. سکوهاي کار هوايي به منظور رسيدن به نقاط و ارتفاعاتي ساخته شده اند که ساير ماشين ها نمي توانند. بالابر هاي تلسکوپي مختص بالا بردن ظرفيت هاي بالا هستند و بالابرهاي مفصلي به منظور امور تعمير و نگهداري ساختمان ها و کارگاه هاي عمراني که داراي سايت ها و محوطه هاي بسته هستند و دستيابي به نقاط مختلف آنها سخت است، طراحي شده اند. بالابرهاي مفصلي به بازوهايي مجهز شده اند که مي توانند حول يک ساختمان دسترسي داشته باشند، و جهت اموري مثل رسيدگي به تجهيزات سرمايشي و گرمايشي، امور داکت زني و امور لوله کشي کاربرد اساسي دارند. اين نوع دستگاه ها قابليت کار در سطوح هموار و ناهموار را دارند، که باعث مي شود استفاده از آنها در محيط بيرون و در پروژه هاي نيمه ساخته مناسب باشد. وقتي از يک بالابر مفصلي يا تلسکوپي در پروژه هاي ساخت و ساز استفاده مي شود بايد اين نکته را در نظر داشت که اپراتور دستگاه حتماً نحوه کار کردن با آن را بداند و اطلاعات مربوط به ايمني دستگاه را مطالعه کرده باشد تا از وقوع سوانحي مثل برخورد با موانع بالاسري مثل سيم هاي برق جلوگيري کند.


2- بازرسي ايمني

به يک هواپيماي بزرگ يا پل فکر کنيد. افراد متخصص چگونه بالاي آنها ميروند ضمن اينکه ايمني شان تأمين باشد؟ بالابرهاي نفربر که زير مجموعه بالابر صنعتي مي باشند، بهترين گزينه براي حمل مهندسين، تکنيسينها، تعميرکاران، مسافران و هر فردي که مي بايست جهت رسيدن به ارتفاع ايمني لازم را داشته باشد، هستند.


3- شستشو يا تعميرات پنجره

آيا تا به حال به اين فکر کرده ايد که پنجره هاي ساختمان هاي مرتفع و برج ها چگونه تمييز مي شوند؟ اين کار توسط اپراتورهاي بالابر صنعتي صورت مي گيرد. از پنجره هاي ساختمان هايي با ارتفاع 50 متر گرفته تا پنجره هاي کوچک در محيط داخل ساختمان توسط اين ماشين آلات صورت مي پذيرد. حتي با يک بالابر سيزري کوچک مي توان اين امور را در سطوح پايين تر انجام داد.


4- امور باغباني و چيدن ميوه

يک سري از بالابرهاي صنعتي با نام "بالابر گيلاس چين" شناخته مي شوند. همانطور که از اسمش مشخص است اين نوع بالابر جهت چيدن ميوه هايي همچون گيلاس و آلبالو طراحي و ساخته شده است. البته اين اسم جنبه مصطلح دارد چرا که از اين دستگاه جهت رسيدگي به انواع درخت هاي ميوه و چيدن ميوه آنها استفاده مي شود. بالابر مخصوص چيدن ميوه قابليت حرکت و تعادل در سطوح ناهموار باغ ها را دارد ضمن اينکه مي تواند از مسيرهاي باريک و نامنظم عبور کند.


5- تعمير و نگهداري خطوط و شبکه هاي برق

بالابرهاي بوم دار تلسکوپي بهترين گزينه براي انجام اين امور هستند. اين بالابر صنعتي با دارا بودن بازوهاي طويل قابليت دسترسي به نقاط دور در جهت عمود يا افق را داراست. اپراتور با کنترل بوم، سکوي دستگاه را دقيقاً زير نقطه مد نظر قرار مي دهد. عموماً برقکارها از اين نوع ماشين براي تعمير و نگهداري سيم هاي تلفن، ترانسفورماتورها و ساير تجهيزات الکتريکي که بالاتر از سطح زمين قرار دارند استفاده مي کنند. براي انجام اينگونه امور برقي که در داخل ساختمان هستند، بالابر سيزري کوچک با ارتفاع محدود ترجيح داده مي شود.


6- نگهداري از درختان

اغلب بالابر نفربر بوم دار تنها گزينه دسترسي به نقاط مرتفع درختان هستند که معمولاً نمي توان براحتي به اين نقاط دست يافت. افراد متخصص نگهداري از درختان از اين نوع بالابر صنعتي جهت هرس کردن شاخه ها، قلمه زدن آنها و رسيدگي به شاخه هاي بالايي درختان استفاده مي کنند. بالا رفتن از يک درخت خطرات جدي در پي دارد و يک بالابر هوايي مي تواند براحتي از اين خطرات جلوگيري کند.


7- رويدادهاي ويژه و کارهاي سرگرمي

در برگزاري بسياري از مراسم و رويدادهاي فرهنگي و هنري از بالابر صنعتي استفاده مي شود. چرا که برگزاري چنين برنامه هايي که ظاهر تفريحي و سرگرمي دارند مستلزم انجام بسياري امور فني و عمراني است که غالباً در ارتفاع انجام مي گردد. بعنوان مثال، در آخرين کنسرت خانم کيتي پري خواننده معروف آمريکايي، از چند بالابر نفربر صنعتي جهت برپايي استندهاي سالن کنسرت و انجام امور الکتريکال استفاده شد. همچنين با استفاده از همين ماشين ها او را در حين برگزاري برنامه از بالاي سر جمعيت از يک استيج به يک استيج ديگر منتقل کردند که جزئي از نمايش بود.


8- وقايع ورزشي

جهت راه اندازي سيستم هاي روشنايي ورزشگاه ها و استاديوم هاي ورزشي از بالابرهاي مفصلي استفاده مي شود. همچنين براي تعمير اسکوربوردهاي مجموعه هاي ورزشي از بالابرهاي بوم دار تلسکوپي که تحت زاويه عمل مي نمايند، استفاده مي گردد. همچنين در برخي وقايع ورزشي نيروهاي امنيتي و پليس براي نظارت بهتر روي جمعيت تماشاچي روي بالابرهاي نفربر قرار مي گيرند و امنيت موقعيت را تضمين مي سازند.


9- تعمير و نصب رولرکوسترها و ساير وسايل شهربازي

وجود يک بالابر در شهربازي به منظور نگهداري از رولرکوستر ضروري است و بايد بطور ثابت آنجا باشد، زيرا اين وسيله بسيار حساس بوده و بايد بطور مداوم مورد بازرسي قرار گيرد. جهت بازرسي ريل هايي که معمولا ارتفاع زيادي از سطح زمين دارند مي بايست بازرس يا اپراتور خود را توسط بالابر نفربر به آنجا برساند.


10- مراکز خريد و پاساژها و انبارها

بالابرهاي صنعتي ابعاد و ظرفيت هاي مختلفي دارند که هر کدام در مواردي کاربرد دارند. بالابر سيزري ابعاد نسبتاً کوچکتري در مقايسه با يک بالابر تلسکوپي يا يک بالابر مفصلي دارد و معمولاً جهت کار در فضاي بسته (درون ساختمان) بکار مي رود. البته انواعي از بالابر آکاردئوني وجود دارد که مجهز به سکوهاي عريض و طويل بوده يا بعضاً سکوي آنها داراي يک يا دو سبد کشويي مي باشد و ظرفيت حمل بالايي نيز دارند، اين نوع دستگاه ها در فضاي بيرون نيز کارايي بسياري خواهند داشت. سبد بالابر قيچي برقي بواسطه بازوهاي ضربدري خود و فقط در راستاي عمود و مستقيماً روي شاسي خود بالا مي رود. آنها در بسياري از پروژه هاي تعمير و نگهداري ساختماني کاربرد دارند. بسياري از بالابرهاي سيزري برقي با سکوهاي باريک ساخته شده اند و در انبارها براي حمل بارهاي مختلف استفاده مي شوند. آنها دود نمي کنند و براي کار در اطراف شهروندان و کارگران بي خطر هستند.

بسياري از کارخانه هاي بسته بندي داراي بالابرهاي صنعتي هستند که مي توانند جعبه ها، بسته ها، تجهيزات و ساير محصولات صنعتي را در خود جاي دهند. اين بالابرهاي هوايي ويژه، داراي سکوي بزرگتر با فضاي اضافي هستند.


یکشنبه 21 دی 1399 - 12:59برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.