::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

!انجمن تفریحی و تخصصی ابزار قرمز

ابزار قرمز با اهداف کمک به وبلاگنویسان ایرانی به صورت رایگان در سال 92 شروع به کار کرده
می کوشد تا بهترین ها را برای کاربران خود فراهم کند.
کافیست مشکلاتتان را با تالار گفتگو ابزار قرمز در اشتراک گزارید تا در کمترین زمان مشکلتتان حل شوند!


آفلاینارسال‌ها : 1
عضويت : 28 /4 /1399
1- قبل از انجام پروژه نورپردازی، هدف‌گذاری کنید
نور‌پردازی نمای ساختمان نیز مانند هر کار دیگر باید با هدف مشخصی صورت بگیرد. برای مثال باید بررسی کنید که آیا می‌خواهید نورپردازی را صرفا برای زیبایی بیشتر انجام دهید یا اینکه تصمیم دارید تا با استفاده از آن عناصر نما را برجسته‌تر نمایش‌ داده و بیشتر در معرض دید قرار دهید. از طرفی دیگر باید ببینید که هدف شما روشن‌کردن کل نما است یا تمایل دارید تنها بخش مشخصی از آن را نورپردازی کنید.


بنابراین قبل از هرگونه اقدام برای نورپردازی نما ، تعیین‌ کنید که دقیقا از نورپردازی چه می‌خواهید و چه سبکی از آن مورد انتظار شما است.

2- به نور و ویژگی‌های مرتبط به آن توجه کنید
اگر دقت کرده باشید نورپردازی برخی از ساختمان‌ها به شکلی است که در شب چشم را اذیت می‌کند یا برای مثال در اثر برخورد نور با برخی از قسمت‌های ساختمان سایه‌ای روی قسمت‌های دیگر انداخته می‌شود که باعث می‌شود در نهایت ظاهر کلی ساختمان زیبا بنظر نرسد.


در واقع مهم‌ترین نکته‌ای که باید در طی نورپردازی نمای ساختمان به آن توجه داشته باشید، شدت، جهت و رنگ نور است.

رنگ نور
رنگ نورپردازی نمای ساختمان باید با رنگ مصالح به کار رفته در آن تناسب داشته باشد. البته نه اینکه دقیقا همرنگ باشند بلکه باید در یک طیف رنگی قرار داشته باشند و با قرارگیری در کنار یکدیگر، زیبا، متناسب و یکپارچه بنظر برسند. برای نورپردازی نمای ساختمان‌ها بیشتر از نورهای آبی یا سفید استفاده می‌شود زیرا با اکثر رنگ‌ها تناسب دارند و هارمونی زیبایی را ایجاد می‌کنند.

شدت نور
شدت نور اگر کم باشد باعث کم‌جلوه بودن نما و اگر زیاد باشد علاوه بر ایجاد آلودگی نوری، موجب نمایان‌شدن عیب و ایرادهای نمای ساختمان می‌شود. در نتیجه بهتر است از نورهایی استفاده شود که شدت متعادلی دارند. شدت نور متعادل، جلوه ساختمان را حفظ می‌کند و زیبایی خوشایندی را به آن می‌بخشد. همچنین شدت این نورها باعث آزار رهگذران نمی‌شوند و برای ساکنین نیز ساختمان تکراری و خسته‌کننده نخواهند شد.

جهت نور
یکی از مهم‌ترین مسائل در نورپردازی، تعیین جهت نور است. جهت نورپردازی باید به شکلی باشد که نور به داخل ساختمان نشود. تابیدن نور نما به داخل واحدهای مسکونی علاوه بر اینکه مشکل اختلال نور را به وجود می‌آورد، به شدت باعث آزار ساکنین می‌شود. از دیگر مشکلاتی که این اتفاق بوجود می‌آورد این است که با وجود مصرف برق زیاد، روشنایی زیادی برای نمای ساختمان فراهم نمی‌شود.


همانطور که گفته شد جهت نور باید به شکلی باشد که با تابیده‌شدن نور به قسمت‌های برجسته ساختمان، سایه‌ای بر روی قسمت‌های دیگر آن ایجاد نشوند زیرا این موضوع به زیبایی ساختمان آسیب زیادی وارد می‌کند.


به عنوان آخرین نکته در مورد جهت نور، لازم است بدانید که نورپردازی باید به شکلی صورت بگیرد که منبع نور مشخص نباشد و افرادی که به ساختمان نگاه می‌کنند نوری یکپارچه را در تمامی بخش‌های آن مشاهده کنند.

3- سبک نورپردازی نمای ساختمان خود را انتخاب کنید
نورپردازی به شکل‌ها و روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که نمی‌توان هیچ‌ کدام را به عنوان بهترین روش انتخاب کرد. شما باید با در نظر گرفتن شرایط خاص ساختمان خود و کمک‌گرفتن از شرکت‌های فعال در این زمینه و همچنین بر اساس علاقه مشترک ساکنین، سبکی را برای نورپردازی نمای ساختمان انتخاب کنید. در ادامه تعدادی از مطرح‌ترین سبک‌های نورپردازی نما را بررسی می‌کنیم:

● نورپردازی خشن
از این سبک برای نشان‌دادن بافت‌های کوچک، سطوح و همچنین عناصر معماری در نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شود. برای مثال اگر در معماری پنججره‌های ساختمان المان‌های خاص و زیبایی وجود داشته باشد، با استفاده از نورپردازی خشن می‌توان جلوه‌ آن‌ها را تا چندین برابر افزایش داد. در این روش از نورپردازی نمی‌توان سطح گسترده‌ای از نما را نورانی کرد زیرا ابزارها و تجهیزات نورپردازی، بر روی همان بخش‌ها و سازه‌هایی که قرار است بیشتر مورد توجه قرار بگیرند، نصب می‌شوند و به دلیل موقعیت مکانی خاص، توانایی نورانی‌کردن همه قسمت‌های نما را ندارند. بنابراین بهتر است حین هدف‌گذاری و طراحی نقشه اولیه ساختمان، مشخص کنید که کدام بخش‌ها باید روشن و در معرض توجه یا تاریک و پنهان باشند.

● نورپردازی یکدست
اگر می‌خواهید تمام سطح ساختمان یکدست و بدون پستی و بلندی بنظر برسد، این نوع نورپردازی مناسبت‌ترین گزینه برای شما خواهد بود. نورپردازی یکدست و یکپارچه، معمولا از یک نقطه در مجاورت نمای ساختمان، انجام می‌شود. در این روش می‌توان سطح وسیعی از نما را به شکلی کاملا یکنواخت، روشن کرد. یکی دیگر از مزایای این روش این است که می‌توانید هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید و اهمیتی ندارد که ساختمان شما اکنون در حال ساخت باشد یا اینکه سال‌ها از ساخت آن گذشته باشد زیرا نیازی به سیم‌کشی و تعبیه ابزار خاصی ندارید.
شنبه 28 تیر 1399 - 16:14برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.